הואשמתם בעבירת תנועה? אלו הדברים שכדאי לעשות

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!

מדריך משפטי

עבירות תנועה נחשבות לנפוצות ביותר בתחום המשפט הפלילי וכמעט כל אחד מאיתנו חטא בהן לפחות פעם אחת בחייו. בין אם נתפסתם בשעת מעשה ובין אם הואשמתם בדיעבד, עבירות תנועה יכולות להסתכם בקנס של מאות שקלים או שלילת רישיון ולהגיע גם למאסר ממושך. לכן, עוד בטרם הגעתם לבית המשפט ישנם מספר דברים שכדאי לדעת.

מהן עבירות תנועה?

עבירות תנועה הן חלק מן המשפט הפלילי ונחשבות להפרה של חוקי התנועה באמצעות כלי תחבורה ממונע. בתוך אלו, מחולקות העבירות למספר דרגות חומרה כשכל אחת מהן גוררת סנקציה עונשית שונה. ההבחנה בין עבירות התנועה השונות, נעשית בידי המחוקק המתווה את אופן הענישה בהתאם לחומרת העבירה. אופן ההבחנה, נעשה באמצעות חישוב הסיכון העתידי הצפוי מאי הציות לחוקי התנועה. בעוד שעבירות מן הרף הקל כמו עיכוב בתנועה או אי שימוש בחגורת בטיחות, נחשבות לכאלו המעמידות סיכון קטן יחסית, עבירות של נהיגה בשכרות מעמידות את הנהג והסובבים אותו בסיכון כפול ומכופל.

עבירות תנועה מן הרף החמור שעשויות להגביר את הסכנה לחייו של הנהג, הנוסעים ברכב, הולכי רגל או כלי תחבורה אחרים, מעמידות את המבצע בפני עונש העשוי להגיע עד למאסר של מספר שנים. בין העבירות הללו ניתן למצוא: אי ציות לרמזור אדום, נהיגה תחת חומרים משני תודעה כמו אלכוהול או סמים, חציית קו הפרדה רצוף לשם עקיפה ונהיגה ללא רישיון. לצד אלו, עבירות בדרגת החומרה הגבוהה ביותר הן הפקרה לאחר תאונת דרכים , גרם מוות ברשלנות, המתה בקלות דעת וכל שימוש ברכב בניגוד לחוק המוביל לפציעה חמורה או מוות של אחר.

מתי מומלץ להיעזר בעורך דין?

לאור קשת העונשים הרחבה של עבירות תעבורה, מומלץ לאדם שנקלע להליך משפטי עקב עבירת תנועה להשתמש בשירותיו של עורך דין תעבורה . הסיבות לכך הן רבות אך עיקרן הוא הסיכון האפשרי של שלילת רישיונו של הנהג וחירותו באמצעות עונש מאסר. מאחר ואין חובת ייצוג בכל הליך משפטי, אדם שאינו בקיא במערכת המשפט הישראלית וחוקי התעבורה עשוי למצוא עצמו מחמיר את עונשו שלא לצורך. 

ההמלצה לשימוש בשירותיו של עורך הדין נוגע בעיקר לייצוג בעבירות מסוג הודעת קנס, עבירות מהירות, עבירות הנוגעות לנהיגה במהירות מופרזת. עבירות נוספות, בהן עולה חשיבותו של הייצוג הן העבירות מן הרף החמור הנוגעות לתאונות דרכים או נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים. 

מה חשוב לדעת לפני שפונים לייצוג?

הדבר הראשון והחשוב ביותר בטרם תשכרו את שירותיו של עורך הדין שייצג אתכם הוא לא לשכור שירותים משפטיים מבלי לעשות בדיקה מוקדמת על התמחותו של עורך הדין, ניסיונו והמחיר שגובה ביחס למחיר השוק. בכל הנוגע למחיר הייצוג, הוא משתנה בהתאם לגודל התיק וחומרת העבירה. בטיפול בהודעות קנס לדוגמה, עלות הייצוג הממוצעת היא 2,500 ₪ ובייצוג בעבירות הכוללות תאונות דרכים והמתה עלות שכר הטרחה עשוי להגיע עד לחצי מיליון ₪ .

כל עורך דין לענייני תעבורה  עשוי לתמחר את שירותיו באופן שונה, אך אל תתפתו לשכר טרחה זול באופן מחשיד ואל תמהרו לשלם עשרות אלפי שקלים על ייצוג בהודעות קנס. גורמים נוסף בבחירת הייצוג המשפטי הם כנות ואמינות. לעיתים גם המנוסה שבעורכי הדין לא יוכל לחלץ את המיוצג ללא עונש כאשר ישנה תשתית ראייתית מוצקה. לכן, אל תתפתו להבטחות שווא ואמרות "יהיה בסדר", בקשו חוות דעת מנומקת המתבססת על הידע והניסיון של עורך הדין בטרם יגיע איתכם לפתחו של בית המשפט.

מרחבי האתר

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!