זקוקים לסנגור? עורך דין פלילי הוא הכתובת!

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!

עורך דין פלילי המשמש כסנגור, הוא המגן ואיש סודו של הנאשם. ניתן לסווג את הסנגורים לשני מחנות: עורכי דין הממונים על ידי בית המשפט והמדינה משלמת את שכר הטרחה שלהם, ועורכי דין פרטיים שהנאשמים משלמים את שכר הטרחה שלהם. 

מה עושה עורך דין פלילי?

עורך דין פלילי (פרטי או מטעם בית המשפט), חוקר את העובדות, בודק לעומק את התיק נגד הלקוח שלו ומנהל משא ומתן עם התביעה, כדי להגיע להסדר טיעון. הסדרי טיעון עשויים לכלול: הפחתת הקנס, הפחתת ההאשמות או הפחתת העונש. המערכת המשפטית מעדיפה להגיע להסדרי טיעון, שהפכו למרכיב חיוני בשחרור העומס ממערכת המשפט הפלילית, ובהקלה על בתי הכלא הצפופים. 

עו״ד פלילי עשוי גם לבדוק עדים, לסייע בניסוח הסדר הטיעון, לנתח את התנהלות התובע, להעריך את העונש הפוטנציאלי, והסבירות שהשופט יפסוק עונש כזה, לבחון את הליכי החיפוש, התפיסה, תחקור העדים ואיסוף הראיות בהם נקטה המשטרה. הסנגור גם יספק לנאשם ייעוץ משפטי מקצועי בכול הקשור להשלכות של העתירה, ההרשעה או הרישום הפלילי.

לפעמים, הסניגור נדרש לספק לנאשם גם שירותים אישיים יותר, למשל כשהוא מתאר בפניו את התוצאות הריאליות של המשפט ומסייע לו להתמודד עם התסכולים והפחדים הנובעים מההחלטה האפשרית של מערכת המשפט הפלילית. אם לא ניתן להגיע להסכם טיעון, הסנגור ימשיך וייצג את הנאשם גם במשפט שייערך נגדו.

זקוקים לסנגור? עורך דין פלילי הוא הכתובת!

האם עדיף עורך דין פרטי על עורך דין מטעם בית המשפט?

נאשמים סבורים לעיתים שעדיף להיות מיוצגים על ידי עורך דין פרטי, מאשר עו״ד מהסנגוריה הציבורית, שמטבע הדברים הוא עמוס מדי ומקבל שכר טרחה מינימלי. אבל האם סנגור פרטי יספק ייצוג טוב יותר מאשר סניגור מטעם בית המשפט?

נתוני מחקרים – שבדקו תוצאות של משפטים בהם הנאשמים יוצגו על ידי עורך דין פרטי לעומת עורך דין מטעם בית המשפט –מצביעים על כך שהתוצאות עבור הנאשמים היו לרוב זהות.

לדוגמה, מחקר אחד הצביע על כך שנאשמים שיוצגו על ידי סנגורים פרטיים ונאשמים שיוצגו על ידי סנגורים ציבוריים, השיגו שיעורי הרשעה וגזרי הדין דומים. ראיות סטטיסטיות שכאלה הן לא תמיד מהימנות או לגמרי ברורות, בגלל כל מיני גורמים מסבכים. לדוגמה, לרוב, לקוחות של סנגורים פרטיים הם ללא רישום פלילי או שהוא זניח למדי, אבל הסבירות שהלקוחות המיוצגים על סנגורים ציבוריים יהיו עבריינים מועדים, גבוהה פי שניים. גורם נוסף שאינו ברור לחלוטין (אבל יוצר אי וודאות גדולה ביותר במערכת המשפט הפלילי), כרוך בשאלה״ האם עורכי דין פרטיים יכולים לנהל משא ומתן טוב יותר על הסדרי טיעון, מאשר עורכי דין מטעם בית המשפט?

בכול מקרה, נראה כי האינדיקטורים הטובים ביותר לאיכות הייצוג המשפטי הם הניסיון, הכישורים והמחויבות של עורך הדין ולאו דווקא אם הוא סנגור פרטי או מטעם בית המשפט. 

מרחבי האתר

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!