מהו דבר החוק בגין אי תשלום מס הכנסה?

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!

אין זה מקרי שעבירות המס במדינת ישראל מעוגנות היטב תחת התחיקות של המשפט הפלילי. 

 

על אף שחלקן עשויות להתבצע על-ידי אנשים ישרים מן השורה, הרי שהמחוקק פועל במלוא משאביו כדי להכפיף את החוק ולהניא כל אדם מן האפשרות להימנע ולהתחמק מתשלום המס.

 

עבירות מס יכולות בהחלט גם להתרחש שלא במתכוון. אדם עצמאי אשר מבצע את עבודתו נאמנה, אך איננו בקיא או מצליח 'להשתלט' על כל ענייניו הפיננסיים-החשבונאיים, עלול בהחלט לפספס תשלום כזה או אחר, דבר אשר לא ייתפס בעין יפה על-ידי רשויות המס.

 

במאמר הבא נפעל להבין את מהות החוק, ומהו הדין כלפי אדם אשר נתפס מעלים מס.

מקנסות ועד לעונשי מאסר בפועל

העלמת מס היא שם כולל המתאר אי דיווח על הכנסות, קרי קבלת כספים 'בשחור'. 

 

המחוקק אכן יודע להבדיל בין אדם אשר לא שילם את מיסיו כנדרש באופן לא אחיד, וכזה שאיננו מעיד על כוונת זדון, אל מול ביצוע העלמת מס שיטתית על פני תקופה ארוכה.

 

על-כן מנעד העונשים, גם אם מדובר בדין הפלילי, נע בין קנסות בסכומים שונים ועד לעונשי מאסר בפועל.

 

מערכת המשפט איננה רואה בעין יפה אדם המעלים מס, והוא נתפש כעבריין לכל דבר ועניין.

מהו דבר החוק בגין אי תשלום מס הכנסה?

גיליתי שלא דיווחתי על תשלום - מה עלי לעשות?

כאמור, חוקי המס וכל שכן רשויות החוק והמס, יודעים להבדיל בין אדם המבצע העלמה שיטתית אל מול אדם ששגה בהתנהלותו הפיננסית.לא מן הנמנע, שישנם בעלי עסקים אשר מבצעים עבירות באופן שאיננו מודע, ללא כוונת זדון, ובטח לבטח שמבלי שהם מחזיקים במטרה פלילית כזו או אחרת.


לעומתם, העלמת מס מתייחסת לפעילות שיטתית יותר אשר באה לידי ביטוי בניהול פנקסי חשבונות פיקטיביים, העלמה שיטתית של הכנסות בדמות קבלת כספים 'בשחור', ופעילות שגרתית שאכן מעידה על כוונת זדון לחמוק מן התשלום אל הרשויות ומשיקוף ההכנסות המדויקות.


ראשית כל, ניתן לדווח על הכנסות גם לאחר פרק זמן ממושך. רשויות החוק יודעות להסתכל על הדבר בסלחנות. ייתכן בהחלט שבאותו חודש בו תדווחו על מספר הכנסות גבוה יותר, כך תשלמו מס הכנסה גבוה אשר לא יתאים לתכנונים התקציביים, אולם זהו 'עונש' דל באופן יחסי אל מול קנסות אימתניים, באם והדבר יתגלה על-ידי נציגי רשות המיסים.


שנית, מומלץ לפנות ולקבל שירות מקצועי מטעם משרד רואי חשבון מוסמך אשר ילווה אתכם, ויבטיח פעילות פיננסית תקינה.


אם נכון לשעה זו, עודכם מתנהלים באופן עצמאי, מומלץ להאציל את הסמכויות לבעל מקצוע, ולהבטיח פעילות מקצועית תקינה, ולצדה פעילות חשבונאית-פיננסית הולמת המשקפת את סך ההכנסות וההוצאות.

מרחבי האתר

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!