כיצד עורך דין מקרקעין מקומי יוכל לסייע לנו?

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!

אם ננסה לסכם את מטרתם של עורכי דין לדיני מקרקעין, הרי שיעדם הוא להבטיח את האינטרס של הלקוח המצוי בעסקת רכש או מכר של נדל"ן.

 

האם הלקוח או הלקוחה מוכרחים לקחת עורך דין מקרקעין עבור ביצועה של העסקה?

נאמר זאת בגלוי: במרבית שלביה של העסקה, אין כל קביעה בחוק שמכתיבה כי עלינו לשכור את שירותיו של עורך דין, וכן אנו יכולים לעשות זאת בכוחות עצמנו. למעט חוזה המכר, אנחנו חופשיים לעשות זאת באופן עצמאי וללא כל תלות באיש מקצוע כזה או אחר.

 

אך עין בוחנת מקצועית היא תמיד חשובה, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעסקת מקרקעין הטומנת בחובה מאות אלפי שקלים, אם לא מיליוני שקלים.

 

די בטעות אחת קטנה שנבצע, כדי שהיא תעלה לנו או בהון, או במשאב זמן יקר הנגרע כתוצאה מסכסוך שמתחיל לקבל על עצמו הילה משפטית קודרת.

 

אז על נחיצותו של עורך דין אפשר גם לבסס הסכמה דיי מוצקה, אולם האם ישנה חשיבות למיקומו של העורך דין בסמוך לאזור בו מתבצעת העסקה? על כך נדון במאמר הבא.

היכרות עם האזור המדובר

בואו נפשט לרגע את מהות תפקידם של עורכי דין נדל"ן: להכיר ולחקור את הנכס על פרטיו השונים, ובכך להבטיח שהעסקה היא אכן בריאה ונכונה לאינטרס של הלקוח.

 

דוגמה ל"תחקיר" שכזה אפשר למצוא בבדיקת נסח הטאבו עבור לקוח הרוכש דירה. אם אותו המסמך יחשוף שישנו שיעבוד או עיקול על הנכס, הרי שיש לפעול בנושא. ואם יתברר שישנה חריגה בגודלו של הנכס, קרי חריגת בנייה, הרי שיש למצוא לכך פתרון או לחילופין לסגת מן העסקה למען האינטרס של הלקוח הרוכש.

 

ערך מוסף אותו מביא עורך דין נדל"ן מקומי הוא פרטים נוספים המתלווים אל ה"תחקיר" שאותו הוא עורך.

לעורך דין מקומי היכרות אמיתית עם השטח, היכרות שמאפשרת לו לספק לכם פרטים על סוגיות של חנייה באיזור, האם ישנם עומסים כבדים בשעות הבוקר ואחר הצהריים, קווי תחבורה ציבוריים הנגישים לנקודות מפתח שונות ועוד.

 

אך זה לא מסתיים רק כאן.

היכרות עם אנשי מקצוע נוספים

נוסף על היכרותו של עורך הדין המקומי עם "השטח", הרי שלמרבית עורכי הדין ישנם קשרים עם אנשי מקצוע נוספים בתחומים משיקים.

 

דוגמה קלאסית לכך היא שמאי מקרקעין וכן גורמים שונים המעורים בתכניות המקרקעין המיוחסות לאזורים שונים בעירם ובערים סמוכות.

 

מידע שכזה יכול לספר לנו על תכניות בנייה צפויות הן לטובה והן לרעה (במידה ולמשל שוקלים להרוס מבנה אל מול הבניין בו אנו רוכשים דירה, דבר שיעיב על איכות החיים למשך זמן מה).

 

מידע שכזה יכול גם לספר לנו על מצבה הסוציו-אקונומי של השכונה, טיב האוכלוסייה ורמתם של מוסדות החינוך באזור.

מאמר זה נכתב בשיתוף עם משרד עורכי דין מקרקעין מיטל אוטמזגין שבבאר שבע.

מרחבי האתר

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!