האם השימוש במפוח עלים הוא באמת לא חוקי?

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!

השימוש במפוח עלים חוקי או לא? היבט זה הצליח לבלבל לא מעט חובבי גינון ואף גננים מקצועיים.

כדאי לדעת כי על-בסיסם של תקנות הגבלת הרעש לציוד גינון באזורי מגורים, הרי שהמחוקק אסר באופן מפורש על הפעלתו של ציוד בשעות המנוחה שבין 14 ל-16 וכן בשעות הערב החל מן השעה 19:00 ועד לשעה 7 בבוקר שלמחרת.

עם זאת, יתרה מכך שמפוחי עלים מבוססי דלקים המונעים על-ידי מנוע 2 פעימות, אסורים באופן מפורש לשימוש באזורי מגורים, וזאת לאור העובדה שהם מהווים מפגע רעש אימתני.

תחיקה זו עוררה תמיהה בקרב גננים מקצועיים וחובבי גינון אשר אינם בטוחים אם באפשרותם לערוך את עבודתם, או שמא יעברו על החוק.

נעמיק מעט יותר בהיבט החוק ונבין את משמעותו.

מפוח עלים חשמלי אל מול מפוח בנזין

חוקי העזר העירוניים הם אלו אשר באו גם לעזר הגננים.

ערים רבות, מועצות איזוריות, יישובים ומושבים, העבירו במרוצת הזמן חוקי עזר עירוניים ועל-פיהם השימוש במפוח עלים חשמלי הוא כן מותר על-פי חוק (זאת כמובן בכפו לשעות המותרות).

הסיבה לכך טמונה בעובדה שמפוחים חשמליים על אף עוצמתם הרבה, אינם מהווים כל מפגע רעש.

אופן פעולתם הוא שונה, שכן הם מבוססים על מנועים חשמליים ולא על מנוע שתי פעימות הצורך בנזין ואשר משמיע קול אימתני במיוחד.

כיוון שמפוחים אלו גם אינם מפיצים כל חומרים מזהמים, זאת בשונה ממפוחי הדלקים שהפעלתם כרוכה בפליטת חומר רעיל כתוצאה מבערת הדלק, הרי שהם מותרים.

האם השימוש במפוח עלים הוא באמת לא חוקי

האם חוק זה זוכה לאכיפה?

המציאות מלמדת כי תחיקות אלו אינן זוכות לאכיפה מסודרת, אם כי יותר ויותר גננים המשתמשים במפוחים שאינם עומדים בפני החוק, מסכנים את עצמם בקנסות ובתלונות של דיירים אשר יכולים לפנות בכל עת אל המוקד העירוני.

בעיריות של הערים הגדולות, הרי שהאכיפה היא ברורה ומסודרת לחלוטין.

כדאי לדעת כי שימוש במפוח עלים בנזין על פי האמור לעיל מהווה עבירה על החוק, וכך אדם המשתמש במפוחי בנזין הרי שהוא מסכן את עצמו בנקיטת צעדים משפטיים וצעדי אכיפה שונים.

נכתב בשיתוף Ego Power ישראל: https://www.egopower.co.il/

מרחבי האתר

קבלו הצעה מ-3 עורכי דין מומלצים!